środa, 22 lutego 2012
Pieczona perliczka z zapiekanymi ziemniakami i borówką
Proszę Państwa, podano Perliczkę ! :) Zwierz to z rzadka przyrządzany w Przyjemnej kuchni. A wręcz gości tu po raz pierwszy... lecz nie ostatni...a smakuje trochę jak kurczak, ale zarówno od kurczaka jak i od kaczki, jest znacznie delikatniejsza.
Wersja dzisiejsza to wersja z dodatkiem podgardla (stąd wykałaczki na zdjęciu). Zwykle staram się nie przesadzać z "tłustością" potraw, ale tym razem zaryzykowałam. Jeżeli nie przepadacie za chrupiącym tłuszczykiem - to z podgardla radzę zrezygnować :)
Składniki:
- ok 1kg perliczki
- ok 2 łyżki masła
- tymianek
- sól, pieprz
- papryka
- ok. 5 ziemniaków
- koperek lub natka pietruszki
- bazylia
- majeranek
- pół szklanki mleka
Perliczkę trzeba najpierw oczyścić, opłukać dokładnie. Następnie nacieramy drób masłem i przyprawami: sól, pieprz, papryka, tymianek, bazylia. Do środka wkładamy "farsz" z podgardla (oczywiście to jest wariant). Ja również przyczepiłam na całej perliczce od góry wykałaczkami wąskie kawałki podgardla - chrupiące się zrobiło potem. Podgardle w środku perliczki proponuję obtoczyć w majeranku i tymianku. Piekarnik powinien być nagrzany do ok 200 stopni. Rozgrzać tłuszcz w formie (brytfannie) i piec perliczkę około godzinę. W czasie pieczenia należy polewać perliczkę powstałym sosem. Pod koniec można odwrócić ją piersiami w dół (lub w górę).
W międzyczasie powinniśmy ugotować ziemniaki na miękko. Dodamy do nich trochę masła i mleka tak, żeby powstało puree, można również dodać posiekaną natkę pietruszki. Tak przygotowane puree przekładamy do rękawa cukierniczego i formujemy ziemniaczane babeczki, które ustawiamy na wysmarowanej tłuszczem blasze i wstawiamy do piekarnika. Kiedy ziemniaczki się z wierzchu podpieką - są gotowe.
Perliczkę podałam z ziemniakami i borówką roboty mojej babci.
Smacznego :)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Cudowny obiad. Czas dorwać perliczkę :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy pomysł z podaniem ziemniaków. Zapamiętam to sobie;)
OdpowiedzUsuń